Przedszkole

Adaptacja dziecka w przedszkolu

Czego nie należy absolutnie robić.

Bywa, że pójście do przedszkola nie tyle jest wielkim przeżyciem dla samego dziecka, ile dla jego rodziców - często bardzo przewrażliwionych. Nie ma się co dziwić – dla nich również jest to nowa sytuacja. Jednak czasami w przypływie emocji rodzice zachowują się w sposób, który całej tej sytuacji nie pomaga.

Chmurka Chmurka
Czego nie należy absolutnie robić.

ZATEM RODZICU CZEGO NIE NALEŻY ABSOLUTNIE ROBIĆ:

 1. Nie płacz w obecności dziecka.
  Pożegnanie na szatni powinno być krótkie.  Wystarczy mocno przytulić dziecko, szepnąć : „Miłej zabawy” i przekazać nauczycielce. Nawet  gdy mocno przeżywasz ten moment, łzy zaczynają cisnąć się do oczu – nie daj dziecku po sobie tego poznać. Musisz być zdecydowany, jeśli dziecko odczuje twoje obawy, samo zacznie się niepokoić. Nie toń we łzach w szatni, nie szlochaj i nie tul dziecka jakbyś miał go nie widzieć przez tydzień.
 2. Nie składaj dziecku obietnic, których nie będziesz mógł dotrzymać.
  Wyznacznikiem czasu spędzanego przez dziecko w przedszkolu są posiłki.  Dziecko na pewno poczuje się pewniej, jeśli poinformujesz je po którym posiłku zostanie odebrane i kto je odbierze. Jednak, jeśli nie jesteś pewny czy dzisiaj to ty zdążysz dziecko odebrać lub czy uda ci się zrobić to po obiedzie to nie obiecuj. W przeciwnym razie dziecko będzie czuło się zagubione, zdezorientowane i oszukane.
 3. Nie wchodź z dzieckiem do sali/ nie zaglądaj do sali.
  Rodzicu twoje dziecko musi nauczyć się samodzielności, nie możesz cały czas prowadzić je za rączkę. To rola nauczyciela ,by wprowadzić dziecko do sali. Często w pierwszych dniach towarzyszy temu płacz dziecka, ale daj mu szansę! Nie zaglądaj po chwili do sali czy dziecko się już uspokoiło – to nie pomoże, gdy dziecko Cię ujrzy tylko pogorszysz sytuację.
 4. Nie stój pod oknem.
  Gdy już wyjdziesz z przedszkola to idź do domu, na zakupy lub na spacer. Nie krąż wokół przedszkola, nie nasłuchuj, nie bądź przyklejony do szyby okna myśląc, że nikt cię nie widzi. Gdy twoje dziecko zobaczy mamę za oknem – pewna reakcja jak w punkcie wyżej.
 5. Nie śledź nas podczas spacerów lub pobytu na placu zabaw.
  Czajenie się za budynkiem, za drzewem, by tylko zobaczyć jak sprawuje się twoje dziecko nie jest najlepszym pomysłem.  Daj dziecku swobodę.
 6. Nie strasz dziecka przedszkolem.
  Teksty typu: „W przedszkolu cię nauczą wszystko jeść. Tam nie będziesz wydziwiał”, „Jak będziesz niegrzeczny zaprowadzę cię do przedszkola. Tam się nauczysz dyscypliny” są dla mnie nie do pomyślenia.  Wyobrażenia Twojego dziecka na temat przedszkola, o którym mu opowiadasz sprawią, że nie będzie tam chodziło chętnie.
 7. Nie rezygnuj z przedszkola po pierwszych dniach.
  Pierwsze dni są trudne? Dziecko przeżywa kryzys? Już od rana płacz, a w szatni wręcz szał? To naprawdę zachowania, które początkowo często się zdarzają.  Ale cierpliwość robi swoje. Najtrudniejsze jest rozstanie z rodzicem, gdy dziecko wejdzie do sali chwilę popłacze i widząc zabawę innych dzieci, zachęcane do wspólnych zabaw przez nauczycielkę w większości przypadków uspokaja się.
 8. Nie rób dziecku „wolnego” od przedszkola.
  Szczególnie w początkowej fazie, jeśli nie jest to spowodowane chorobą dziecka, takie działania są niewskazane! Tylko systematyczność da dziecku możliwość szybkiej i bezproblemowej adaptacji. Chodzenie „w kratkę” pogarsza tylko sytuację w przypadku dzieci, które gorzej znoszą  znalezienie się w nowej sytuacji, czy rozłąkę z rodzicami.

Podsumowując  - rodzicu wyluzuj. Daj szansę swojemu dziecku zrobić krok naprzód. Zapisując go do przedszkola dajesz mu możliwość dalszego rozwoju.  Natomiast już wcześniej zacznij przygotowania  dziecka ,jak również siebie do rozpoczęcia przedszkolnej przygody.

Możesz to zrobić między innymi poprzez uzyskanie informacji o odbywaniu się dni adaptacyjnych w przedszkolu oraz aktywnym udziale w takich zajęciach, opowiadanie dziecku o tym czego może się spodziewać idąc do przedszkola, co będzie tam robiło i że pozna wielu nowych kolegów.

Źródło: akademiapomyslow.blogspot.com

Co nowego?

Więcej aktualności
© 2023 Niepubliczne przedszkole i żłobek 'Mali artyści'
Korzystając z naszej przeglądarki wyrażają Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Używamy ich do celów statystycznych. W programie służącym do obsługi stron internetowych można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Rozumiem